Magyar Péter: Már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a benzin és a gázolaj „A kőolaj világpiaci árának csökkenése és a forint erősödése miatt már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a kutakon a benzin és a gázolaj”
– jelentette be kedden a Facebookon Magyar Péter.
Reggeli cikkében a Portfolio arról írt, hogy az Egyesült Államok és Irán közötti békemegállapodás hírére hétfőn nagyot esett az olajár és látványosan erősödött a forint. Ezzel éppen az a két piaci feltétel javult egyszerre, amelyhez a kormány korábban a védett üzemanyagár kivezetését kötötte.
A tőkepiacok azonnal reagáltak: a Brent jegyzése a zuhanással megközelítette a február 28-i, háború előtti szintjét, a forint pedig közel öt éves csúcsára erősödött az euróval szemben.
A piaci árak esése enyhíti a védett áras rendszerre nehezedő nyomást, mivel a rögzített ár és a tényleges beszerzési ár közötti különbség hamarosan olyan alacsonyra csökkenhet, amilyenre a rendszer bevezetése óta nem volt példa.
A hétfői piaci mozgások várhatóan szerdától épülnek be a nagykereskedelmi árakba, így a rendszer esetleges kivezetése a lap szerint most jóval kevésbé lenne fájdalmas a hazai autósoknak, mint az elmúlt hónapokban bármikor.
